Příležitostně vařená piva

Především mimo sezónu v zimním a jarním období doplňujeme naši nabídku o pivní speciály.

Kleis 13°

Speciální polotmavá třináctka Kleis 13° odkazuje na původní recepturu vaření piva ve Cvikově v období první republiky. Pro tehdy vyráběné pivo v Pivovaru Cvikov pod názvem Kleis bylo charakteristické jemné dobarvení karamelovým sladem a výraznější hořkost. Proto jsme pro naši polotmavou Kleis 13° zvolili mnichovský a karamelový slad, který jí dává jantarou barvu s velmi  jemnými  karamelovými tóny a celkově plnou chutí.  Žatecké chmely předávají pivu vyšší příjemně doznívající hořkost.  
Obsah alk.: 5,7 % obj., Hořkost: 38 EBU, EPM: 13,7 °plato, Barva: 20 EBC

Výroční 14°

 

Každoročně ve druhé polovině listopadu doplňuje naši stálou nabídku světlé speciální pivo s původní stupňovitostí 14° - Výroční 14°. V receptuře jsme zvolili méně obvyklou kombinaci dvou druhů českého chmele - odrůd Premiant a Kazbek, kdy především druhý z nich předává pivu slabě citrusové aroma. Speciální chuť piva dotváří netradiční postup studeného chmelení na konci ležení. Na závěr chmelovaru a pro studené chmelené jsme zvolili naturální hlávkový chmel, který pivu nejlépe předává aromatické látky. Při výrobě používáme světlý ječný slad plzeňského typu společně s bavorským sladem, čímž pivo získává světle zlatavou barvu a vyšší plnost, která zdůrazňuje jeho stupňovitost. Spodně kvašený, nefiltrovaný a nepasterovaný světlý ležák Výroční 14° je charakteristický příjemnou hořkostí a díky vyšší stupňovitosti se velmi dobře pije právě v zimním období.

Obsah alk. 6,2 % obj., hořkost 38 EBU, EPM 14,5° plato, barva 14 EBC

Královské 12°

Pro výrobu spodně kvašeného světlého ležáku Královské 12° jsme zvolili jiné složení surovin - kromě ječného sladu jsme použili i slad pšeničný. Nejedná se ale o typické pšeničné pivo, spíše ho můžeme charakterizovat jako staročeský ležák s přídavkem pšeničného sladu, který se projeví v chuti specifickým sladovým dozníváním. Díky nižšímu chmelení je tento ležák odlišný i slabším chmelovým aromatem. Na pohled se Královské 12° odlišuje vyšším zákalem způsobeným látkami z pšeničného sladu a je rovněž světlejší v porovnání s dvanáctkou Klíč.

Při natočení vytváří hutnou a trvanlivou pěnu. Svou chutí toto pivo odkazuje na piva vařená před stovkami let a my si jím připomínáme období, kdy Českým zemím kraloval Karel IV. Nedaleký hrad Oybin patřil k oblíbeným sídlům Karla IV., který na svých cestách z Bezdězu projížděl s královskou družinou naším krajem.

Obsah alk. 4,8 % obj., hořkost 25 EBU, EPM 12,5° plato, barva 10 EBC

Žitný speciál 13°

Dalším z našich speciálů se v roce 2017 stal Žitný speciál 13°, ležák vyrobený tradičním spodním kvašením, při jehož výrobě jsme část ječného sladu nahradili žitným. Žitný třináctistupňový ležák má vyšší barvu, která odpovídá výraznější barvě žitného sladu. Žitné zrno přináší pivu výraznou plnost, danou také nižším prokvašením, mírně hrubší chuť s lehkým chmelovým dozníváním. Žito společně s aromatickou odrůdou chmele Hallertauer Tradition dávají tomuto speciálu specifické obilné a slámové chuťové tóny.

Žitný speciál vytváří při správném čepování bohatou pěnu ulpívající na sklenici.

Obsah alk. 5,5 % obj., hořkost 30 EBU, EPM 13,2° plato, barva 16 EBC

Jarní jedenáctka

Jarní jedenáctka je uvařena na jeden rmut, tradičním postupem spodním kvašením s použitím ječného sladu. Pro chmelení jsme použili výhradně americký chmel El Dorado. Chuť piva dotváří i méně obvyklý postup studeného chmelení na konci ležení, ke kterému jsme použili rovněž americký chmel. Jarní jedenáctka je světlejší barvy a potěší příjemnou doznívající hořkostí. Použitý chmel jí dává osvěžující charakter s tóny tropického ovoce.

Obsah alk. 4,6 % obj., hořkost 35 EBU, EPM 11,3° plato, barva 5,8 EBC

 

 

Stovka 13°

Při vaření speciálního polotmavého piva Stovka 13° bylo naší největší snahou to, abychom se co nejvíce přiblížili chuti "prvorepublikového" piva, které se ve Cvikově v minulosti vařilo. Při výrobě speciálu jsme proto použili mnichovský a karamelový slad, který dává pivo jantarovou barvu s velmi jemnými karamelovými tóny a celkově plnou chutí. Žatecké chmely předávájí pivo vyšší příjemně doznívající hořkost. Pivo jsme uvařili prvně v říjnu 2018 ke 100. výročí založení naší republiky. Díky velkému zájmu  jsem se rozhodli vařit tento speciál pod stejným názvem Stovka i v dalších letech.
Obsah alk.: 5,7 % obj., Hořkost: 38 EBU, EPM: 13,7 °plato, Barva: 20 EBC

 

Zimní ležák 12°

Pivovar Cvikov v lednu 2019 přichází s novinkou, která vás během studených zimních večerů zahřeje! Nový cvikovský spodně kvašený speciál  Zimní ležák 12° v sobě kombinuje zimní typ piva, který navozuje hřejivý plný pocit, s umírněným obsahem alkoholu. Ležák je tak uvařen „pouze“ jako silnější dvanáctka s hřejivou sladovou chutí vídeňského sladu. Hořkost tohoto speciálu odpovídá dvanácti stupňovému pivu. Kombinace světlého plzeňského sladu s vídeňským sladem, u kterého můžeme pozorovat světle hnědé až červené odstíny barvy, řadí toto pivo na pomezí světlého a polotmavého piva tak, jak je u vídeňského ležáku obvyklé.
Obsah alk.: 5,0 % obj., Hořkost: 32 EBU, EPM: 12,5 °plato, Barva: 20 EBC

Lužická Mozaika 11°

Lužická Mozaika 11° je světlé nefiltrované pivo vařené na dva rmuty tradičním postupem spodního kvašení na otevřené spilce. Tato jedenáctka si vás získá svěží a současně jemnou ovocnou chutí. Té jsme docílili přidáním velké porce amerického chmele Mosaic do studeného chmelení na konci ležení. Právě tento chmel dodává pivu příjemné ovocné aroma s nádechem tropického ovoce. Lužická Mozaika 11° je nástupcem našeho nejoblíbenějšího pivního speciálu Lužický Mandarin 11°.

zpět nahoru