Cvikov a okolí

Město Cvikov je v okrese Česká Lípa 6 km na severovýchod od Nového Boru, obklopené malebnou přírodou na okraji Lužických hor. Pro tuto oblast je typický především sklářský průmysl, který ji proslavil a proslavuje nadále po celém světě. Kromě sklářství a pivovarnictví má Cvikov tradici i ve výrobě oděvů, dřevěného nábytku, polygrafických strojů a strojírenské výrobě.

Město se pyšní mnoha pamětihodnostmi a jeho blízké okolí je také oblíbenou oblastí k rekreaci a turistice, přičemž mezi historické památky Cvikova patří Farní kostel sv. Alžběty Uherské ze 14. století, chráněné domy z 19. století nacházející se v Žitavské ulici nebo Kalvárie se 14. kaplemi křížové cesty. Nedaleko pivovaru na úpatí Zeleného vrchu je bývalé lesní divadlo, které v roce 1920 vybudoval cvikovský ochotnický spolek. Oblíbeným cílem výletů je také Dutý kámen - pískovcové skály pozoruhodné především sloupkovým rozpadem pískovce.

V okolí je také mnoho hradů a zřícenin, např. skalní hrad Sloup, zámek Lemberk či hrad Grabštejn.

Mnoho informací o našem kraji nabízí portál České Švýcarsko - najdete zde tipy na výlet, aktuální akce i nabídku ubytování.

Ve Cvikově a okolí můžete navštívit například:

Lesní divadlo u Cvikova

Pískovcové skály Dutý kámen

Křížový vrch - Kalvárie Cvikov

Sklářské muzeum Nový Bor

Modlivý důl u Svojkova

Skalní hrad a Poustevna Sloup v Čechách

Panská skála - kamenné varhany u obce Prácheň

Skiareál Horní Podluží

Rozhledna Jedlová
 

zpět nahoru